Google Plus
logo Kontakt:
ul. Wołoska 82 m. 55  (vis a vis Szpitala MSWiA)
tel.22 425-58-58   kom.501-22-84-88
e-mail: parapsychologia@gmail.com
informacje i zapisy:  pon.-pt:  900-2100,  sob: 900 - 1900

Intuicja w praktyce

Intuicyjne wizje i odczucia trzeba tłumaczyć i interpretować


Powszechnym błędem jest przekonanie, że intuicja przemawia do nas pełnymi, gramatycznie poprawnymi zdaniami lub obrazami, układającymi się jak w filmowych sekwencjach. W naszej świadomości utrwalił się stereotyp matki, która nagle ma wizję synka spadającego z huśtawki na szkolnym placu zabaw. W chwilę później otrzymuje telefon potwierdzający jej obawy.


Taka zbieżność między intuicyjnym odczuciem a rzeczywistym zdarzeniem jest niezwykle rzadka. Jednym z powodów, dla których większość z nas nie ma kontaktu z intuicją, jest oczekiwanie, że symboliczne procesy dadzą się odczytać dosłownie. Tymczasem, jak już zdołałeś się przekonać, intuicja kontaktuje się z nami nie wprost, lecz fragmentarycznie i za pomocą symbol i. Proces przekładu zachodzi przeważnie nieświadomie.


Na ile wrażenia będą dosłowne, zależy od tego, którą z trzech podstawowych metod uzyskiwania dostępu do intuicji zastosujesz.
. Jasnowidzenie jest często dosłowne, niewiele lub wcale nie
wymaga tłumaczenia.
. Jasnowidzenie obrazowe polega w znacznym stopniu na symbolach
figuratywnych.
. Jasnowidzenie słuchowe często bywa dosłowne.

Tłumaczenienastępuje tak szybko, że świadomość odbiera słowa, nawet zdania.
Najpierw stwierdzisz, że przez pewien czas proces tłumaczenia jest świadomy, ale w miarę zdobywania praktyki i doświadczenia następować będzie niemal równocześnie z odbieranymi wrażeniami- To samo zjawisko obserwujemy posługując się obcym językiem. Początkowo tłumaczenie jest w dużym stopniu świadome, ale po jakimś czasie uczymy się myśleć i wysławiać w nowym języku.


Chociaż informacje uzyskane za pośrednictwem intuicji są niejednokrotnie bardzo przejrzyste, to często przejawiają się też urywanymi dźwiękami, obrazami i odczuciami. Fragmenty przekazu trzeba potem zebrać w spójną całość. Proces ten jest bardzo zawiły, margines błędu dość szeroki. Odpowiedź intuicji nie zawsze jest tak jednoznaczna, jak "tak" czy "nie". Dociera do świadomości w postaci mieszaniny symboli, dźwięków i odczuć, które racjonalny umysł musi potem zinterpretować i zintegrować.


Załóżmy, że w odpowiedzi na kilka pytań otrzymujesz wyraźny obraz starego samochodu ojca. Może w ten sposób intuicja chce ci przekazać informacje o osobie o nazwisku Ford. Dla innej osoby natomiast stary samochód może znaczyć coś zupełnie innego.


Jest dopiero pierwszym krokiem w wykorzystaniu intuicji jako źródła informacji.
Kolejnym krokiem jest posłużenie się logiką w celu uszeregowania informacji. Niekiedy otrzymujemy je w postaci jasnych odpowiedzi, które jednak należy potem zweryfikować na podstawie kolejnych wrażeń. Ale częściej początkowa informacja pojawia się jako seria odbieranych przez różne zmysły danych, które syntetyzujesz w odpowiedź. Przeważnie na tym etapie większość ludzi popełnia błędy.Tylko ty możesz interpretować swoje symbole


Jaki jest twój symbol ciąży? Jeden z moich studentów z niezwykłą łatwością potrafił intuicyjnie wyczuć, że kobieta jest w odmiennym stanie. W jego przypadku symbolem ciąży było okno. U ciebie może ono oznaczać coś zupełnie innego.
Tak jest z wieloma innymi symbolami, niejednokrotnie mają przeciwstawne znaczenia dla różnych osób. Dla dziewczyny z miasta samotne pływanie łódką po zalanym światłem księżyca jeziorze może oznaczać zagrożenie. Dla kogoś wychowanego na wsi obraz ten może symbolizować spokój i romantyczny nastrój.
Co więcej, ten sam symbol może mieć rozmaite znaczenia zależnie od kontekstu. Kolor czerwony na przykład może w pewnych okolicznościach oznaczać krew i śmierć, a w innych miłość.Dlaczego nie można ułożyć słownika symboli i dlaczego musisz mieć własny


Zupełnym nieporozumieniem są opracowania typu Jak interpretować sny lub Znaczenie symboli. Aczkolwiek istnieją archetypowe, dość powszechne i niezwykle sugestywne obrazy, to jednak każdy z nas musi wypracować własną interpretację.
Jednym z podstawowych elementów rozwoju intuicji jest tworzenie własnego języka symboli. Z czasem przekonasz się, że nie obrazy lub wrażenia są dla Ciebie najbardziej niezawodnymi symbolami pewnych zjawisk czy rzeczy. Stwierdzisz, być może, wizerunek słońca nieodmiennie oznacza "tak", gdy natomiast pojawi się wujek Janek, to obraz ten oznacza przebiegłego osobnika i nie wróży nic dobrego.


Wraz z praktyką i doświadczeniem słownik symboli będzie się powiększał, staną się one bardziej jednoznaczne. Intuicyjna świadomość może być bardzo przydatna w życiu codziennym. Załóżmy, że przedstawiono ci kogoś, kto w pewien sposób przypomina wujka Janka. Intuicja przekazuje ci w ten sposób informację, że nie jest to osoba godna zaufania.


Rejestruj obrazy, które ci się jawią, a także zdarzenia i emocje im towarzyszące.

Techniki wspomagające intuicję


Niektórzy intuicjonerzy stwierdzają, że lepiej im się pracuje, gdy stosują takie techniki, jak / Ching, tarot, astrologia, a nawet wróżenie z listków herbaty. Metody te pomagaj ą uporządkować chaotyczne informacje. Nie są to jednak najskuteczniejsze sposoby, ponieważ każdy z nas posiada wszelkie informacje w sobie i musi nauczyć sieje wydobyć bez stosowania tych technik.


Ponadto należy bardzo ostrożnie posługiwać się takimi przedmiotami jak karty, ponieważ może się zdarzyć, że zamiast interpretować to, co się dzieje, zaczniesz interpretować zdarzenia, których nadejścia oczekujesz lub się obawiasz. Techniki bardziej zawiłe, np. / Ching, są znacznie lepsze, ponieważ w jakimś sensie nie dają ci kontroli nad odczytem. Im bardziej przypadkowa technika, tym skuteczniejsza.


Podstawowa różnica między intuicją a innymi technikami wróżenia polega na tym, że intuicja nie potrzebuje zewnętrznych wskazówek, które pomagałyby ci w zdobywaniu informacji - albo przeszkadzały.

Nie ma fałszywej nadziei


Nadzieja sama w sobie jest cennym uczuciem. Można mieć nadzieję, a jednocześnie realistycznie i rzetelnie oceniać sytuację.


Wiedza, emocje, skłonności i uczucia mają w znacznym stopniu wpływ na interpretację informacji pochodzących z intuicji. Ważne jest zatem, abyś oprócz wsłuchiwania się w głos intuicji zauważył, co myślisz i czujesz, jeśli odpowiedź nie jest jasna i wyraźna. Zaburzenia te są często skutkiem sprzecznych nastrojów. To, co ludzie wiedzą o sobie i swym środowisku, jest zazwyczaj bliższe prawdy niż to, co ty wiesz o nich (choć może nie zawsze da się to tak dokładnie określić).


Jeżeli szukasz odpowiedzi, a intuicja jej nie udziela, spytaj dlaczego.
Niekiedy intuicja zawodzi, a wówczas jej miejsce zajmują logika i empiryczne doznanie. Kiedy mieszkałem w Kołobrzegu przyprowadzono do mnie dziecko cierpiące na egzemę. Spojrzałem na dziewczynkę, która miała tylko dolegliwości skórne i pomyślałem: "Oczywiście, to się da wyleczyć". Dziecko mieszkało w sąsiedztwie, tak więc miałem okazję często je widywać. Ale po trzech sesjach uzdrawiania stan nie uległ zmianie.


Wiedziałem, że ataki egzemy często mają podłoże psychiczne, dlatego intuicyjnie szukałem źródła stresu. Czułem, że napięcie panujące między rodzicami i starszą krewną wywołuje u dziecka nerwowy nastrój i pogłębia dolegliwość, wspomniałem więc o tym matce. Powiedziała, że istotnie niedawno wprowadziła się do nich teściowa. Rodzina starała się uregulować problemy i usunąć napięcia. Mimo to jednak egzema nie ustępowała.


W końcu odwołałem się do rozumu. Poradziłem, żeby dziecko po konsultacji z lekarzem wzięło udział w eksperymentalnym programie leczenia egzemy.


Matka skontaktowała się z lekarzem, on zaś po zapoznaniu się z programem stwierdził, że jest racjonalny, a polega na ścisłej diecie i testach alergicznych na pożywienie. Dziewczynka bardzo cierpiała nie tylko z powodu fizycznych dolegliwości, ale i izolacji od rówieśników, rodzina postanowiła więc spróbować jeszcze tej metody, która wymagała jednak miesięcznego pobytu w szpitalu (ze względu na przestrzeganie diety). Jak łatwo się domyślić, wykryto u niej alergię pokarmową, Od kiedy zastosowano odpowiednią dietę, egzema już się nie pojawia.


Moja wiedza o tej szczególnej dolegliwości naprowadziła intuicję na jedyną możliwą drogę, blokując inne informacje. Trzeba nieraz pomyśleć, żeby znaleźć odpowiedź.

 

Zakres zastosowań


Byłem konsultantem rozmaitych zespołów: biznesowych, medycznych, filmowych, grup terapeutycznych, giełdowych, a także rodzinnych. Wiele czasu i ćwiczeń poświęciłem na opracowanie pytań i wymogów każdego z nich.

Zupełnie inaczej podchodzi się do kwestii restrukturyzacji przedsiębiorstwa niż do oszacowania nowo powstającego przedsięwzięcia, ale zasada jest ta sama: musisz zadać właściwe pytania.

Niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie działasz: psychoterapii, mechaniki, urządzania domu, medycyny, pisarstwa, malarstwa, inżynierii ty jesteś jedyną osobą, która wie, jakie pytanie należy zadać w danej grupie profesjonalnej.

Zadawaj intuicji te same pytania, które zadałbyś intelektowi i jego zasobom wiedzy. Różnica polega na tym, że zadając pytania intuicji nie jesteś ograniczony czasem, przestrzenią, doświadczeniem.


Inne aspekty etyczne


Przed przystąpieniem do leczenia pacjentów przyszły lekarz medycyny najpierw wiele lat studiuje. Psychoterapeuta wie, jak funkcjonuje ludzka psychika, i pomaga pacjentowi wyzdrowieć. Intuicjoner po prostu otrzymuje informacje. Trzymaj się zasady, żeby nie naśladować specjalistów z danej dziedziny.


Kiedy wyczuwam problem, często radzę ludziom, żeby poszli do lekarza i przeprowadzili dokładne badania. Bywa, że doradzam im wizytę u psychoterapeuty. Z własnego doświadczenia wiem, że nie zawsze jest korzystne i etyczne ujawnianie informacji, nawet jeśli są pewne!

Materiały pochodzą z:

1.Laura Day - "Praktyczna Intuicja" Warszawa 1996

Zapłać on-line - kliknij w banner

Pozioma transfery razem 1-nowe-szare